Jak podatnik jest w stanie pomóc wartościowym fundacjom?

Gotówka
Napisał: reynermedia
Na podstawie: http://www.flickr.com
W każdym roku płacimy podatki, ale tym samym mamy opcję pomóc i to w dużym stopniu. Dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli możemy oddać część swojego podatku na cele charytatywne i wspomóc organizację wybraną przez danego podatnika. Wszyscy podatnicy mają również możliwość rozliczania pit przez internet 2014, co jest wyjątkowym udogodnieniem. Najlepiej przygotowane rozwiązania opisane są szczegółowo na głównej stronie internetowej jedenprocent.pl, więc warto już teraz zwrócić na to swoją uwagę. Od jakiegoś czasu możemy wesprzeć organizacje pożytku publicznego oddając im 1% naszego podatku dochodowego. Może się wydawać, że to nic nie znaczące grosze, jednak nawet parę złotych dla tych instytucji bardzo wiele zmienia.

Jeżeli każdy odda tych parę groszy może zebrać się znacząca suma. Organizacje te dobrze o tym wiedzą, więc często możemy spotkać się ze spotami informacyjnymi związanymi z oddawaniem 1% podatku. Należy jednak zapamiętać, że organizacji pożytku publicznego jest bardzo wiele i większość nie ma pieniędzy na spoty telewizyjne. Każdy podatnik może przekazać 1% dla organizacji pożytku publicznego wraz z rozliczanym co rok pitem. Są to podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, lecz też m.in. podatnicy dostający dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Do grona osób mających taką szansę zaliczają się też podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a też podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku. Internet zapewnia nam na każdego dnia znakomite możliwości, dzięki którym nasze życie staje się o wiele prostsze. Rekomendowane działanie programu obsługującego pit przez internet 2014 pokazuje, jak wiele wysiłku w jego skonstruowanie włożyli eksperci. Rozwiązania online cieszą się niemałym powodzeniem i niemało osób stawia na skorzystanie z tego rodzaju opcji. Wszelkie informacje, co mogą się okazać bardzo przydatne w rozliczaniu pitu w internecie, znajdują się na stronie internetowej - informacje o fundacji Naratunek.org Jeśli chcemy złożyć pit przez internet i używamy programów komputerowych pomagających w wypełnieniu zeznania podatkowego, zwykle możemy się spotkać z sytuacją, w której rubryka dotycząca przeznaczenia 1% już jest uzupełniona. Programy umożliwiają dokonanie zmian w tym punkcie jeśli chcemy.

Jeżeli nie znamy konkretnej fundacji, na rzecz której możemy przekazać pieniądze - zostawmy wpisany podmiot. To sprawi, że będziemy dokładnie wiedzieli na co poszedł 1 procent podatku. Może to i niewiele, ale wpływa w realny sposób na działanie tego typu organizacji (więcej - http://naratunek.org/). Jeżeli ktoś uiszcza podatek dochodowy od osób fizycznych bądź też odpowiedni ryczałt od wszelkich przychodów ewidencjonowanych, jest on podatnikiem, który płaci podatek liniowy 19% albo uzyskał dochód z odpłatnego sprzedania papierów wartościowych i pochodnych im instrumentów finansowych, wówczas może on przekazać jeden procent swojego podatku na różne cele pożytku publicznego. By to zrobić, musi on wpierw wybrać dowolną organizację pożytku publicznego, na rzecz, której chce przekazać właśnie 1% swojego podatku. Listy tych organizacji da się odnaleźć w sieci na specjalnych stronach.

Po wybraniu organizacji należy następnie wypełnić rubrykę w swoim rocznym zeznaniu podatkowym /PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38/. Potrzeba napisać w odpowiedniej rubryce nazwę wybranej organizacji, jej numer KRS i deklarowaną kwotę, która nie przekracza nigdy jeden procent należnego podatku - po zaokrągleniu go do pełnych dziesiątek groszy. Tylko w takiej sytuacji Urząd Skarbowy przekaże deklarowaną kwotę pieniędzy na konto wybranej organizacji. Nastąpi to w terminie 3 miesięcy od zrobienia rozliczenia. Należy pamiętać, że 1% można przekazać tylko w tego rodzaju zeznaniach podatkowych, które są złożone w nieprzekraczalnym terminie. Podatnik nie może rozdzielać swojego 1% między rozmaite organizacje pożytku publicznego. W przypadku stwierdzonej niezgodności numeru KRS z nazwą danej organizacji deklarowanej w tymże zeznaniu podatkowym, podatnik może zostać wezwany w celu wyjaśnienia sprawy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-13 07:01:01
Tagi: podatek, organizacje, rozliczenia, Podatnik