Czytanie książek, a różne inne pomysły wykorzystania naszego wolnego czasu

Edukacja, książki
Napisał: shho
Na podstawie: http://sxc.hu
Powszechnie wiadomo, że zarówno osoby młode jak i starsze coraz częściej wybierają dobry film, równocześnie ”uciekając” od dobrej literatury. Dziś coraz rzadziej można zauważyć pasjonatów książek, których bez reszty pochłania czytany bestseller. Niskiego zainteresowania literaturą można doszukiwać się w wielu przyczynach. Przede wszystkim dużą rolę odgrywają w tym procesie rodzice, którzy z braku czasu ze względu na codzienne obowiązki, nie poświęcają własnym pociechom odpowiedniej ilości czasu i przez to w niewielkim stopniu przyczyniają się do rozwijania ich wyobraźni, szczególnie poprzez czytanie. To prawda - kiedy weźmiemy do ręki książkę, szybko zauważymy, iż nie jest to rozrywka łatwa, lekka i przyjemna.

Wymaga posiadania choćby szczątkowej wyobraźni. Historie przedstawione za pomoc czarno białych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. Och, tak łatwo jest włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może spać. Telewizja uniemożliwia samodzielne myślenie. Niczego nie musimy sobie wyobrażać lub dochodzić do czegoś drogą naturalnej refleksji.

Wszystko mamy podane: zarówno scenerię, mimikę, jak i ton głosu. Pochłaniając lekturę, to my tworzymy film. Nasz film, którego jesteśmy reżyserem. Sami obsadzamy role, dopasowujemy tło i kierujemy akcją. Każdy szczegół powstaje w naszej głowie. Dobra książka pobudza i ożywia umysł.
Mężczyzna czytający książkę
Napisał: zenjazzygeek
Na podstawie: http://www.flickr.com
Czytanie jednocześnie wymaga zdolności językowych, jak i je rozwija, albowiem jest mocno związane z mówieniem i pisaniem.

Osoby stroniące od książek bardzo łatwo poznać. Ujawniają się częstym używaniem zwrotów typu: „Przecież wiesz, o co mi chodzi”, „No… ten...”. Zacinają się, stękają, zastępują słowa gestami lub imitują dźwięki. Ocenę ludzi i przeżyć, emocji ograniczają do przymiotnika „fajny” lub „okej”. Jest wielu znanych i cenionych autorów, których wiele pozycji książkowych okrzyknięto bestsellerami. Jedną z takich osób jest Stephen King, uważany za mistrza horroru i literatury grozy.

Swą przygodę z pisaniem zaczął już jako młodzieniec, a pomimo, że dziś ma już 66 lat, w dalszym ciągu tworzy i wydaje książki, które zyskują wielki podziw. W przeciągu swojej wieloletniej kariery opublikował około 65 książek i 25 komiksów. Obecnie poglądy klientów Internetu są w stanie być nieraz równie cenne, jak komentarze znanych i lubianych krytyków, okazuje się z tym jednak nadzwyczaj rozmaicie., toteż najlepiej podchodzić do opinii internautów z pewną dozą dystansu. Mogą oni nie zupełnie znać się bowiem na ujmowanym w książce zagadnieniu jak również oceniać ją zbyt ogólnikowo. Z drugiej strony są w stanie oni również odnaleźć interesujące motywy łączące konkretną pozycję z jakimś dziełem popkultury, filmem lub także odmienną książką. Ich żonglerka kliszami fabularnymi może być inspirująca dla pewnych czytelników, lubiących nieco intelektualnej rozrywki. W takim na przykład celu należy wypytać ich o to co warto przeczytać.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-23 08:29:28
Tagi: dźwięki