Sezonowe odżywianie

jedzenie
Napisał: Agnieszka
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zwracając dziś uwagę na dostępność różnych ofert, które obejmują swoim zasięgiem interesujące oferty kulinarne, można dać się pozytywnie zaskoczyć. Guacamole jest to meksykański dodatek w postaci przygotowanego na podstawie awokado sosu, który swe początki wziął od Azteków. Często polecane jest dolanie soku z limonki oraz dodanie szczypty soli, aby uwydatnić walory smakowe tego doskonałego sosu. Wedle gustu osób, które zasiadają do kolacji, dodać można zróżnicowane składniki, jak np. cebulę czy pomidory.

Czasem, kiedy wracamy wyczerpani po pracy, nie mamy siły ani chęci do przygotowania skomplikowanego obiadu. Ale nie wolno przeskakiwać tego posiłku. Pamiętajmy o zupach, które są bardzo istotnym składnikiem naszej diety. W rzeczywistości, każdy produkt spożywczy to świetny pomysł na danie. Na bazie jednego warzywa jesteśmy w stanie stworzyć rozmaite pyszności.

Musimy się przyzwyczaić do jarzyn, które posiadają dużo potrzebnych witamin i minerałów i są po prostu kluczowym punktem naszego jadłospisu. Wybierajmy te świeże, na targu lub mrożone, które zachowują wszystkie swoje niezwykłe właściwości. Wybierane zwykle na podwieczorek smaczne i łatwe przepisy powinny w szczególności trafiać znakomicie w preferencje zaproszonych gości. Rewelacyjne połączenia smakowe przywodzą na myśl inspiracje zagranicznymi tradycjami kulinarnymi. Różnorodność oraz uniwersalność to nie jedyne istotne zalety takich rozwiązań.

Znakomite przepisy wyszukać można już dzisiaj na tematycznych stronach www, a ich dostępność imponuje aspirującym kucharzom w znacznym stopniu.
frytki z rybą
Napisał: Julian Partridge
Na podstawie: http://www.flickr.com
Okazuje się, że wyprawa na pobliski targ może z powodzeniem zastąpić zakupy w luksusowym sklepie z organiczną żywnością. Tymczasem owoce i warzywa na takich bazarkach niejednokrotnie sprzedawane są przez rolników, którzy samodzielnie uprawiają je w swoich domach. Jeśli ma się farta i odszuka się bardzo zaufanego sprzedawcę, można nabywać u niego także jajka, kiszoną kapustę czy nawet domowe przetwory. Takie rozwiązanie to naprawdę wielce świetny pomysł.

Sezon letni to też istny festiwal owoców, które trzeba pożerać w dowolnych ilościach. Wprowadzajmy je do naszego codziennego jadłospisu w każdej formie. Będą świetnym składnikiem pysznych deserów. Jeżeli jednakże dbamy o sylwetkę i nie mamy zamiaru złapać nadprogramowych kilogramów, powinniśmy zastosować jakiś zamiennik cukru.
jedzenie latem
Napisał: Jaime Olmo
Na podstawie: http://www.flickr.com
Znajdziemy ich całe mnóstwo.

Ostatnio niezwykle modna jest stewia, która jest kilkaset razy słodsza od cukru, a praktycznie nie posiada żadnych kalorii. Świetnie w tej roli sprawdzą się także naturalne słody, syrop daktylowy, czy cukier brzozowy. Wielu ludzi do słodzenia używa miodu, który wprawdzie ma więcej kalorii od cukru, ale nie narusza równowagi mineralnej organizmu. Latem warto zaprzyjaźnić się ze sportem. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zbilansowaną dietą przyniesie nam spektakularne rezultaty w zaskakująco szybkim okresie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-10 07:20:12
Tagi: deser, cukier, warzywa, Guacamole, sosy, jajka