Rozwijanie zdolności plastycznych u dzieci

okna
Napisał: OKNOPLAST - Kraków
Na podstawie: OKNOPLAST - Kraków
Umiejętności plastyczne o charakterze wrodzonym występują u niektórych ludzi. Jednak większość zdolności w tym kierunku ma charakter nabyty. Wielu elementów można się nauczyć. Bez znaczenia, czy dziecko ma wrodzone zdolności czy nie, dobrze jest zachęcać je do kształcenia się w tym kierunku. Dlatego od najmłodszych lat najmłodsi rysują, malują i wykonują inne takie aktywności. Niezwykle popularne od wielu lat są kolorowanki dla dzieci. Mają one różne odmiany.

Podstawowa z nich to książeczka, w której są czarne kontury postaci lub innych rzeczy, które wypełnia się za pomocą kolorowych kredek. Istotne jest skupianie się, by nie wychodzić poza kontur. Uczy to dokładności oraz pozwala na długotrwałe skoncentrowanie się na konkretnej rzeczy. Gry edukacyjne są stałym elementem w prawidłowym wychowaniu dziecka. Dzięki ich walorom edukacyjnym rozwijają zdolności do logicznego i strategicznego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. To także rewelacyjna okazja, by spędzić jeszcze wiecej czasu z pociechą, a także doskonały pretekst by zainteresować je konkretną dziedziną wiedzy, wybraną na przykład przez rodzica. To także doskonała okazja by już od wczesnych lat uczyć dzieci dyskusji o grze i jej wątkach, zainteresować wiedzą o kulturach innych narodów.

Zaletą gier edukacyjnych jest również odciągniecie od czasu poświęconego przed telewizorem lub komputerem.
komputery
Napisał: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Zalet malowania można wymieniać bez końca. Kolorowanie uczy dzieci różnorodnych nowych rzeczy. Dzieci nazywają w ten sposób otaczający świat, różne osobliwości natury, uczą się jak wyrażać swoje wrażenia i emocje. Wymienione pokrótce plusy można oczywiście odnieść również do malowanek online. Malowanki dla dzieci wypełnia się wirtualnie, przy pomocy i klawiatury komputera. Po zakończeniu malowania można taki rysunek zapisać na dysku komputera, wydrukować bądź wysłać mailem do kogoś.

Nasze malowanki dla dzieci zawierają najczęściej różnorodne zadania otwarte, które dają dzieciom sposobność podawania wielu dobrych odpowiedzi. W ten właśnie sposób postaci z naszych malowanek zapraszają do wspólnej edukacyjnej zabawy. Sporo rodziców kupując gry poddaje się presji dzieci lub pozostawiają dziecku wolną rękę, nie zawsze zdając sobie sprawy z tego, że spora ilość gier przesycona jest wulgaryzmami i przemocą, treściami złymi i po prostu nie nadaje się dla dzieci. Jest również spore grono rodziców, którzy w ogóle nie pozwalają swoim dzieciom na gry komputerowe czy kolorowanki do druku. Nie jest to dobra postawa, powinno się bowiem pamiętać, że dzieci grając np. w najróżniejsze gry zręcznościowe rozładowują swój stres i nie tylko. Inną metodą, w dodatku starą, jak świat są kolorowanki.

Te ikonki przedstawiające zazwyczaj bohaterów bajek, zjawiska pogodowe lub zwierzęta, nauczają dzieci barw i są motywacją do malowania pierwszych własnych obrazków.
Kolorowe kredki
Napisał: Sisu.com.pl
Na podstawie: Sisu.com.pl
Następnie takie pierwsze dziecka dzieła sztuki można zawiesić na lodówce lub tablicy korkowej w kuchni lub pokoju i ofiarować dziecku powód do dumy. W dodatku dodatkową zaletą kolorowanek jest koszt takiego zeszytu, który najczęściej nie przekracza kwoty dziesięciu złotych, a można kupić nawet takie w wymiarze 3D. Istnieje też opcja bezpłatna nabycia takich obrazków. W dobie Internetu i dostępności różnych portali dla dzieci, można je wydrukować. Malowanki do drukowania, to przede wszystkim szeroki wybór. Wspólnie z dzieckiem można je wybrać i nabywać pojedynczo bez strachu, ,że maluch może rzucić je w kąt. Przy wyborze trzeba pamiętać o dobraniu tematyki obrazków do wieku dziecka. Kolorowanki to także dobry sposób by spędzić z dzieckiem jeszcze więcej czasu, posłuchać co ma do powiedzenia, jakie ma pasje, wyjaśniać i wspólnie dopasowywać barwy. Można też pokusić się o konkurs z nagrodami na na najlepszy obrazek. Co zmotywuje malucha i pokaże zdrowego ducha uczciwej rywalizacji.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-09 06:54:25
Tagi: dziecko, rodzice, dzieci, emocje, rysunek, zabawy, lodówka, kolorowanki, obraz